KONTAKT

kontakt2

Siedziba firmy

PHU Systemo

ul. Matki Teresy z Kalkuty 12
40-750 Katowice - Podlesie
Śląskie

Sprzedaż i Dział Techniczny
tel. 32 762 81 73
fax. 32 762 81 73
mob.728 491 909
mail. biuro@systemo.com.pl
Kategorie
SYSTEMO Katowice > BLOG > Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Kupując bramę garażową, musimy podjąć bardzo poważną decyzję, gdyż zwykle wiąże się to z dość sporym wydatkiem. Warto, abyśmy podczas dokonywania wyboru nie popełnili popularnych błędów, a okazuje się, że nawet te najmniejsze mogą nas sporo kosztować. Istnieje szereg elementów, które powinniśmy wziąć pod uwagę zanim postanowimy zamówić konkretną bramę, a niektóre z nich dotyczą nawet etapu budowy.

Kiedy interesują nas bramy garażowe Śląsk czy też  innego rodzaju bramy również w województwach ościennych, z pewnością natrafimy na sporo firm, które przedstawią nam ciekawe oferty. Warto jednak wiedzieć, że najpopularniejszym rodzajem bram garażowych są segmentowe drzwi, które cechują wyjątkowo dobre parametry izolacyjne. Co więcej, bramy garażowe segmentowe dają nam możliwość niemal pełnego wykorzystania całej powierzchni garażu. Jeśli chcemy postawić na to rozwiązanie, warto dowiedzieć się, jakie elementy zabudowy będą wymagały odpowiedniego dostosowania tak, aby udało się nam uniknąć dodatkowych kosztów, a czasami nawet by nie pozbawić się możliwości montażu bramy segmentowej.

Najważniejsze elementy

Garaż i jego ściany

Powinniśmy szczególnie przyjrzeć się tym elementom, które mogą stanowić pewne utrudnienie podczas samego montażu, a mówiąc dokładnie chodzi o wszelkiego rodzaju rury, belki konstrukcyjne, instalacje elektryczne, czy okna, które są umieszczone w obszarze montażu prowadnic. Najlepiej jeśli jeszcze przed zakupem bramy garażowej, kolizyność tego typu elementów z wymogami montażowymi, uwzględnimy z doradcą technicznym, zarówno w obszarze węgarków, nadproża jak i sufitu.

Wymiar garażu

Z pewnością niezbędne będzie dokonanie pomiarów naszego garażu, a zwłaszcza określenia podstawowych parametrów zabudowy, czyli wysokości naproża, szerokości węgarków, jak i głębokości wbudowania samej bramy. Otóż nie będzie na przykład możliwości montażu bramy automatycznej z napędem, czy nawet bramy otwieranej ręcznie, kiedy wartość ta – glębokości zabudowy, okaże się mniejsza niż 3,5 m. Minimalna wartość zależy jednak przede wszystkim od wysokości bramy, napędu jaki wybierzemy, a także od rodzaju prowadzenia.

Węgarki

Mowa tu o wewnętrznych przestrzeniach bocznych, które mierzy się od krańca otworu wjazdowego, do ścian bocznych pomieszczenia. Zgodnie z sadami, te powinny mieć nie mniej niż 100 mm szerokości. Jest to wartość, która umożliwia montaż dowolnego prowadzenia.

Brama garażowa i jej wymiary

Okazuje się, że duże znaczenie będzie mieć rozmiar bramy, gdyż to właśnie ten aspekt w głównej mierze przekłada się na to, czy wygodne będzie jej użytkowanie. Sam rozmiar zależy jest od kilku elementów, na których powinniśmy się skupić:

Samochód

Należy mieć na uwadze wymiary naszego auta. Zawsze lepiej postawić na nieco większą bramę – głównie w aspekcie szerokości, gdyż nawet jeśli zmienimy nasz samochód na większy, nie będzie później żadnych problemów podczas wjazdu i wyjazdu.

Umiejscowienie garażu oraz bramy

Powinniśmy być przygotowani na każde okoliczności, dlatego gdy w trakcie wjazdu jesteśmy zmuszeni do manewrowania samochodem, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór większej bramy i przygotowanie odpowiednio szerszego otworu.

Wymiary garażu

Już na etapie projektowania, powinniśmy ustalić, czy będzie on spełniał funkcję klasycznego schowka na różne przedmioty czy też typowego garażu do parkowania samochodu. Bardzo istotna jest wysokość garażu w kontekście wyboru użytkowania określonego pojazdu. Istotne znaczenie będzie miało to, czy będziemy chcieli przeznaczyć garaż na popularny samochód osobowy, na auto terenowe, dostawcze, czy też na coraz bardziej popularny pojazd typu SUV. W takim przypadku wysokość garażu dla komfortowego wjazdu powinna być przewidziana na co najmniej 2500 mm. To samo się tyczy przyadku kiedy będziemy mieli niski samochód osobowy ale z doczepionym boxem dachowym. 

Światło wjazdu

Okazuje się, że w pewnych przypadkach nie jest ono równe rozmiarom bramy, a konkretnie jej wysokości. Warto mieć na uwadze fakt, iż automatyczne bramy podnoszą się maksymalnie, a w wypadku tych obsługiwanych ręcznie, będziemy mieli do czynienia z odebraniem kilku centymetrów ze światła na wysokość. Szerokość swiatła przejazdu jest zawsze równa szerokości bramy, oczywiście przy prawidłowym montażu.

W kwestii pomiaru bramy garażowej

Kiedy próbujemy wykonać go, jeszcze zanim garaż będzie ukończony, należy mieć na uwadze kilka istotnych czynników, a to np. grubość izolacji oraz tynków. Oznacza to tylko tyle, że najlepiej kiedy pomiary zostaną wykonane, kiedy garaż będzie już wykończony. Jeśli uda się nam prawidłowo zmierzyć otwór wjazdowy, będziemy mieli pewność zarówno trwałości konstrukcji, jak wymiernych oszczędności. Nie każdy zdaje sobie bowiem z tego sprawę, że odpowiednie dopasowanie bramy to szansa na ograniczenie strat ciepła.

Wodoszczelność bramy oraz izolacja akustyczna

Dzięki wodoszczelnej bramie, będzie w stanie odpowiednio ochronić nasz garaż przed wilgocią i zalaniem, natomiast izolacja akustyczna będzie najważniejsza wtedy, kiedy mamy do czynienia z domem wielorodzinnym, w którym garaż znajduje się w bryle budynku.